Fenol Tedavisi ve Micro Sinüsektomi Farkı

Micro sinüsektomi fenol tedavisi (benzeri uygulamalar gümüş veya kristalize fenol tedavisi) ile kıl dönmesi ameliyatlarının üstün özelliklerini ve buna paralel hastaya ikisinin de avantajlarını sunmaktadır.

Fenol Tedavisine Göre Daha Başarılıdır

Fenol tedavisinde doku içindeki kıllar kılın girdiği delikten ince aletlerle girilerek temizlenmesi esasına dayanır yani kılların çıkarıldığından emin olunamaz ve bu sebeple geride kalmış olabilecek kılları yakabilmek için çeşitli yakıcı kimyasal maddelerle doku içi yıkanmaktadır.

Fenol tedavisinde bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir bunlar;sinüs tam çıkarılamaz,temizlikten emin olunamaz ve doku içinde yanık şeklinde zor iyileşebilen yaralanmaya sebep olunur.

Ayaktan ve kısa sürede uygulanabilir, ama % 70’e varan tekrarlama ihtimali vardır.

Tekrarlama İhtimali Minimuma İner

Micro sinüsektomi tedavisi fenol tedavisi gibi ayaktan uygulanır buna rağmen ameliyatlarda olduğu gibi sinüsün çıkarıldığından emin olunur. Bu şekilde tekrarlama ihtimali % 3’e kadar düşer.

5 Responses to “Fenol Tedavisi ve Micro Sinüsektomi Farkı”

 1. bu nedir ya dedi ki:

  Kil donmesnden hastaneye gttim arastirmsta zatn kil dnmesi oldigunu bukiyrdm btun sikaytlerm buna uygndu. Abse yabtigi icn doktor ordaki ilthbi temzledi agrim hersym gecti iltihb jurutucu verdi kullandm . Ama ameliyt olamadm okul dolaaiyla ama 1 ay snra tkrr agrim baasladi ayni yerde. Ama yine okul oldgndan. En zahmtsz ve kisa surede ayaga kalkblcgm bir amleiyt ols istyrm 🙂 arastiryrm bu amelyti olanlarn da yormlrini okuyrm bir suru yontm var tedavisinde kafam iyice karisti bazilari uzun sure pansuman flan ugrasmslar. 15 20 fn yatmak gerekiyr diorlar . Ama bn okdr yatamam ama ameliyt olupda kurtulmak istyrm ama ne ve hangi tedavi yntmi amleyt yntmi bnm bu istedklrm dogrultusunda . Ve sabirim tedavi yntemide herhlde ne kdr ilerledgnemi bgli bnlr hakknda artk net bi bilgi edinmek istyrm tesekkurler..

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun,
   kıl dönmesi teşhisi konulduğuna göre genel cerrahi uzmanına gidip muayene olmalısınız.Yaranızın durumuna göre en uygun tedaviye Doktorunuzla beraber karar vermelisiniz.
   Acil şifalar dilerim.
   Op.Dr.M.Cemal Kaykı

 2. Bobaa dedi ki:

  27 Şubat 2010 00:22 by berrin hocam,bir yil once kuuyrk sokumunda agri ve sislik nedeniyle ozel bir hastanenin acil servisine gittim. iltihap oldugunu soylediler ve sikarak doktora yonlendirdiler.Doktor kil donmesi oldugunu ve ameliyat olmam gerektigini soyledi.Korktugum icin ameliyat olmadim. 1,5 ay once tekrar agri hissedip doktora gorundum. Yine kil donmesi teshisi kondu.Henuz cok basinda oldugunu,cok basit bir operasyonla alinabilecegini soyledi doktor. Yine ameliyat olmadim ve antibiyotik ile agrim gecti. iki gun once de bulundugum ilin en iyi genel cerrahlarindan birine gorundum. Tabi o sirada bir sikayetim yoktu. Pamuga bir ilac doktu ve muayene etti. Ameliyati gerektirecek bir durum olmadigini, cok zayif olmamdan ve kuuyrk sokumu bolgemin cok hassas olusundan kaynaklandigini soyledi. Biraz kilo aldigim takdirde boyle bir sorunumun olmayacagini soyledi. Gercekten de zayif olmamdan kaynakli kalca kemigim cok cikik. Sizce bu dogru olabilir mi? Hicbir sikayetim yok su an.Bu durumda ameliyata gerek var mi? Bir de ameliyat olmadan fenol tedavisi mumkun mu? cunku ameliyati dusunmuyorum…
  Op.Dr.M.Cemal KAYKI
  fenol tedavisi mümkün ama tekrarı % 70 ler civarındadır.

  • Ravindra dedi ki:

   29 Eylfcl 2009 16:02 by Lfctfi Deniz merhaba dkootr bey… ben 5sene f6nce klasik kıl df6nmesi ameliyatı olmuştum.. o zamanki dkootrum vakanın bi hayli genişlediğini sf6ylemişti ve gere7ekten ameliyat sonrası geniş e7ağlı bi dikiş izi kaldı… aradan 5sene gee7ti ve 2gfcndfcr amelyat bf6lgemde fczerine oturunca ağrı başladı.. hie7bir akıntım olmadı.sanırım nfcks ediyor,o ameliyatta e7ok acı e7ektim ve yf6nteminizle gere7ekten ilgileniyorum.. fakat tek korkum apseli vakalara yardımcı olamamanız… apse=ağrı gibi bir yargı var, ağrım olduğu ie7in mutlaka apse yapmış mı demek? perşembe gfcnfcne randevu verdiler muayane ie7in, durumum fenol tedavisine uygun mu diye sorsam bana cvp verebilirler mi acaba?? ilginiz ie7in şimdiden teşekkfcr ederim

   • admin dedi ki:

    Geçmiş olsun,görmeden sizin şu anda ne durumda olduğunuzu bilemeyiz,muayene olursanız en uygun tedavinin ne olduğu ortaya çıkacaktır.Acil şifalar dilerim. Op.Dr.M.Cemal Kaykı

Soru ve Yorumlarınız